Facebook
WhatsApp

10 fakte rreth Londrës që ndoshta nuk i dinit

Londra, kryeqyteti i Anglisë është një nga qytetet më të larmishme dhe më kozmopolite në botë. Ne po ju sjellim disa fakte argëtuese për Londrën, qytetin e dytë më të vizituar në botë.

#1 Metroja më e vjetër në botë

Metroja e Londrës u hap në 1863 për trenat lokomotivë. Në 1890, ai u bë sistemi i parë i metrosë në botë kur trenat elektrikë filluan të funksionojnë.

#2 Big Ben nuk është emri i Kullës Ikonike të Londrës

Big Ben është emri për kambanën masive prej 13 tonësh brenda kullës së sahatit dhe emri i kullës është Elizabeth Tower!

#3 Ku jetonin Beatles në Londër të gjithë së bashku?

E vetmja shtëpi e vërtetë e ndarë nga të katër Beatles ishte një banesë në 57 Green Street pranë Hyde Park, ku ata jetonin në vjeshtën e vitit 1963.

#4 Syri i Londrës – Rrota më e lartë e Ferrisit në Evropë

Syri i Londrës është 135 metra i gjatë dhe ka një diametër prej 120 metrash. Ka 32 kapsula dhe një udhëtim zgjat 30 minuta. E gjithë rrota peshon më shumë se 1000 tonë.

#5 Si e dimë kur Mbretëresha është në Pallatin Buckingham?

Kur Mbretëresha është në Pallatin Buckingham, mund të shihni flamurin e saj mbretëror që fluturon nga shtiza e flamurit. Ky flamur, i cili quhet Standardi Mbretëror, duhet të valëvitet vetëm nga ndërtesat ku mbretëresha është e pranishme.

#6 Tower Bridge është e përhumbur?

Ura e Kullës thuhet se është e përhumbur. Për vite me radhë, vizitorët kanë pretenduar se kanë parë një bobi të policisë britanike që patrullonte urën dhe një grua në të zeza që endet natën.

Na ndiqni në rrjetet Sociale
Më të Lexuarat

ZoneVIP.al