Facebook
WhatsApp

Dua Lipa pushton kopertinën e revistës së njohur!

Këngëtarja e njohur Dua Lipa ka rrëmbyer vëmendjen e mediave botërore, ku së fundmi është shfaqur në kopertinën e revistës së famshme franceze për gratë Elle.

“E lindur në Londër në vitin 1995, Lipa është më e madhja e tre fëmijëve në një familje kosovaro-shqiptare. Prindërit e saj kërkuan strehim në MB në vitin 1992, para se Dua të lindte, për shkak të paqëndrueshmërisë politike në Kosovë në atë kohë. Para emigrimit të tyre, babai i Duas, Dukagjini, këndonte dhe luante kitarë në një grup rock të quajtur Oda, dhe nëna e saj, Anesa, studionte për drejtësi. Familja Lipa u vendos në zonën Camden të Londrës dhe Dua u rrit duke folur shqip në shtëpi dhe anglisht në shkollë.

Familja e Duas u kthye në Kosovë në vitin 2006, derisa ishte ende nën mbikëqyrjen e Kombeve të Bashkuara. Ndërsa në adoleshencë, Dua filloi të mësonte më tepër mbi historitë e tmerrshme të spastrimit etnik dhe krimeve të luftës të kryera kundër shqiptarëve të Kosovës. Ajo nxiti një ndryshim kritik të perspektivës për të, një ndryshim që informon vlerat e saj deri më sot nëse kjo do të thotë të jesh një avokate e ashpër për komunitetin LGBTQ+, ose thirrje për një armëpushim humanitar në Gaza”, kështu e përshkruan revista në pak fjalë jetën e Duas.

Në intervistën e dhënë për revistën, këngëtarja shqiptare flet për albumin e ri “Radical Optimism” që pritet të publikohet po në muajin maj.

 

Na ndiqni në rrjetet Sociale
Më të Lexuarat

ZoneVIP.al