Facebook
WhatsApp

Met Gala 2024: Gjithçka që duhet të dimë për temën, kodin e veshjes dhe të ftuarit

Përfitimi vjetor i Institutit të Kostumeve të Muzeut Metropolitan të Artit është afër, dhe tema e këtij viti është “Kopshti i kohës”. Rizgjimi i Modës”. Sipas Vogue, “Ekspozita do të shfaqë rreth 250 artikuj të rrallë të nxjerrë nga koleksioni i përhershëm i Institutit të Kostumeve. Duke përfshirë mbi 400 vjet histori të modës, pjesët do të përfshijnë dizajne nga Schiaparelli, Dior, Givenchy dhe më shumë. Disa veshje që janë shumë të brishta për t’u veshur më kurrë – si një fustan ballu i Charles Frederick Worth i vitit 1877 – do të shfaqen gjithashtu përmes animacionit video, projeksionit të dritës, AI, CGI dhe formave të tjera të stimulimit shqisor.

Kur është Met Gala 2024?

Përfitimi i Institutit të Kostumeve të këtij viti, i njohur ndryshe si Met Gala, do të zhvillohet të hënën, më 6 maj, natyrisht në Muzeun Metropolitan të Artit. Pamjet në tapetin e kuq zakonisht fillojnë rreth orës 18:00.

Kush janë bashkëkryesuesit e këtij viti?

Më 15 shkurt, Zendaya, Bad Bunny, Jennifer Lopez dhe Chris Hemsworth u emëruan bashkëkryetarët e Anna Wintour për Met Gala 2024.

Cili është kodi i veshjes i Met Gala 2024?

Vogue vuri në dukje se është e rëndësishme të merret në konsideratë ekspozita e muzeut në mënyrë që të kuptohet plotësisht kodi i veshjes. Ekspozita titullohet “Bukuroshet e Fjetura: Rizgjimi i Modës” dhe ndryshe nga emri i saj, ajo nuk ka të bëjë fare me princeshat e Disney-t. Përkundrazi, është një festë e modës që është aq e brishtë tani sa nuk mund të vishet më, gjë që është një mënyrë elegante për të thënë veshje shumë antike. Mendoni korse dhe fustane të epokës Elizabetiane me dizajne dhe prerje të ndërlikuara dhe të bukura: të admiruara dhe të studiuara ndonjëherë, por çdo pjesë e qëndrueshme është shumë delikate për t’u veshur, duke demonstruar “prishje të pashmangshme”. Ekspozita është e ndarë në tre

Në një përkthim më fjalë për fjalë, të ftuarit mund të shfaqen me lule për të

Kush janë të ftuar në Met Gala 2024 dhe kush do të shkojë?

Lista zyrtare e të ftuarve nuk është zbuluar ende, por mund të bëhen disa supozime. I dashuri i Zendaya, Tom Holland, mund të marrë pjesë. Megjithatë, mund të jetë pak më pak e mundshme, pasi drama e tij në Londër Romeo and Juilet do të jetë në javën e fundit të provave

Burri i Lopez, Ben Affleck, ka më shumë gjasa të vijë, pasi ai dhe Lopez kanë marrë pjesë së bashku në Met Gala më parë. Bashkëshortja e Hemsworth, Elsa Pataky, gjithashtu mund të shfaqej me të.

Meqenëse CEO i TikTok është një karrige nderi në ngjarjen e këtij viti, ka gjithashtu të ngjarë që të ketë më shumë influencues në ngjarje.

Kim Kardashian ka marrë pjesë në çdo Met Gala që nga viti 2012, kështu që do të ishte surprizë nëse ajo nuk do të paraqitej në eventin e këtij viti. Ajo sjell shpesh edhe motrat e saj më të vogla, Kendall dhe Kylie Jenner.

Na ndiqni në rrjetet Sociale
Më të Lexuarat

ZoneVIP.al