Facebook
WhatsApp

Njihet si fruti mrekullibërës, këto janë sëmundjet që kuron

Aronia siberiane (Aronia melanocarpa), e njohur edhe si boronica siberiane. Duke shtrydhur këto manaferra, përftohet lëng aronia, një lëng natyral tepër i shëndetshëm dhe efektiv.

Aronia, sipas shumë ekspertëve, është fruti më i shëndetshëm në botë dhe vjen nga Amerika e Veriut. Sot ajo rritet në të gjithë botën – në Rusi, Poloni, Ukrainë, Gjermani, Bullgari.

Është interesante se aronia nuk ka armiq natyralë, dhe përveç kësaj – është rezistente ndaj të gjitha kushteve të motit, si dhe temperaturave jashtëzakonisht të ulëta.

Mund të konsumohen të freskëta, mjafton të hani 200 deri në 300 gramë në ditë. Përveç kësaj, ato mund të ngrihen, të thahen, të gatuhen si marmelatë, lëng, shurup, komposto.

Hulumtimet tregojnë se aronia ka një efekt kundër kancerit.

Aronia është e pasur me antioksidantë dhe për këtë arsye mbron qelizat e shëndetshme në trup dhe plazmën e gjakut nga stresi oksidativ, duke ngadalësuar procesin e plakjes së trupit dhe duke parandaluar zhvillimin e sëmundjeve kronike.

Ai stimulon punën e gjëndrës tiroide dhe për këtë arsye rekomandohet veçanërisht për njerëzit që vuajnë nga hipertiroidizmi. Përveç kësaj, aronia parandalon sëmundjet kardiovaskulare, ul presionin e lartë të gjakut dhe kolesterolin dhe stimulon prodhimin e kolesterolit të mirë.

Na ndiqni në rrjetet Sociale
Më të Lexuarat

ZoneVIP.al