Facebook
WhatsApp

Videoja e krijuar nga ‘AI’ e Mona Lizës ngjall reagime të forta në rrjet

Microsoft së fundmi ka prezantuar një model të ri me AI që mund të gjenerojë video realiste të fytyrave njerëzore që flasin.

Klipi polarizues, i cili ka shkaktuar reagime në internet duke filluar nga humori deri te tmerri, është një nga truket e teknologjisë së re të AI të Microsoft-it të quajtur VASA-1.

Inteligjenca artificiale mund të bëjë që personazhet vizatimorë, fotografitë dhe pikturat të këndojnë ose të flasin, siç dëshmohet në pamjet e publikuara nga Microsoft si pjesë e hulumtimit të publikuar më 16 prill.

Videot fituan shpejt tërheqje në internet: Një postim në X, dikur Twitter, më 18 prill, ku shfaqej klipi i Mona Lisa-s dhe të tjerë, kishte mbledhur shtatë milionë shikime.

Na ndiqni në rrjetet Sociale
Më të Lexuarat

ZoneVIP.al